headerphoto
Główna

Metoda Montessori w nauczaniu dzieci

Szkoła dzisiaj to już nie tylko nauczanie państwowe, w ławkach, w zapełnionych klasach, przy anonimowości ucznia, który ginie w tłumie.

Już od przedszkola prowadzone są w różnych miastach i popularyzowane ogólnie, metody nauczania Marii Montessori.
Metodologia montessori opiera się na słowach - "Pomóż mi to zrobić samemu".
Ta włoska lekarka wprowadziła nowy model w nauczaniu dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, polegający na zabawie i na zdobywaniu wiedzy w sposób praktyczny, a nie czysto teoretyczny.

Otoczenie dziecka uczącego się w tym systemie jest przyjazne, wszystkie materiały potrzebne do nauki ogólnie dostępne, a nauczyciel jest jedynie przewodnikiem i pomocnikiem. Odpowiedni rozwój dziecka jest stymulowany poprzez zabawę, a przy tym naukę, dziecko czuje się szczęśliwe, nie jest zestresowane a to powoduje, że jest otwarte na wiedzę.

Metoda montessori dzieli się, tak jakby, na przedmioty:
- materiał z życia codziennego, samoobsługa wokół siebie, dbałość o środowisko,
- materiał sensoryczny, pobudzanie umysłu,
- materiały do nauki języka, wszystkich innych przedmiotów,
- materiały religijne, opowieści biblijne.

Wspomniane zajęcia, dają dzieciom wiadomości z najbardziej potrzebnych dziedzin nauki. Dlatego wybierając odpowiednie przedszkole w Legnicy warto rozejrzeć się dobrze. Dotyczy to szczególnie rodziców którzy nie do końca rozumieją metodę Marii Montessori, ale na szczęście dla nich często są prowadzone lekcje pokazowe. Poza tym z reguły rodzice wraz z dziećmi mogą odwiedzić taką placówkę, obejrzeć bogato wyposażone klasy i poznać wyspecjalizowaną, w kierunku pedagogiki Montessori, kadrę przedszkolną. Nauka w takim miejscu nie zniechęca dzieci do czynnych zajęć,a wręcz przeciwnie sprawia, że dzieci chętniej się uczą.

Galeria zdjęć:

szkolenia

edukacja

kształcenie

przedszkole


Komentarze zostały wyłączone...